,
Message sent from:

Red Oak Roll of Honour

Red Oak Primary School

Established 2014

Roll of Honour

‘BELIEVE TO ACHIEVE’

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2014/2015 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2015/2016  (Key Stage 1- B Team Category)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2015/2016 (Year 3)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2015/2016 (Year 4)

 

  • South Lowestoft Football Champions (Under 10 Girls) 2015/2016

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2015/2016 (Year 2)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2015/2016 (Year 3)

 

  • South Lowestoft Hockey Champions (Year 4) (A Team and B Team Joint Champions) 2016/2017

 

  • North Suffolk Schools ALT Basketball Champions 2016/2017 (Year 5/6- B Team Category)

 

  • North Suffolk Schools ALT A League Hockey Champions 2016/2017 (Year 4 A Team)

 

  • North Suffolk Schools ALT B League Hockey Champions 2016/2017 (Year 4 B Team)

 

  • North Suffolk Schools ALT Football Champions 2016/2017 (Year 4 B Team)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 5 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 6 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 5 B Team)

 

  • South Lowestoft Football Champions (Under 10 Girls) 2016/2017

 

  • South Lowestoft Skittleball Champions (Year 3) 2016/2017

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 3 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 4 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2016/2017 (Year 6 B Team)

 

  • South Lowestoft Schools Boys Relay Champions 2016/2017 (Year 4 Boys)

 

  • South Lowestoft Schools Tug of War Champions (2016/2017) (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2016/2017 (Year 2)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2016/2017 (Year 3)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2016/2017 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2016/2017 (Year 6)

 

  • South Lowestoft Hockey Champions (Year 5/6) (B Team Category Champions) 2017/2018

 

  • South Lowestoft Hockey Champions (Year 4) 2017/2018

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey Champions 2017/2018 (A League winners) (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey Champions 2017/2018 (B League winners) (Year 4)

 

  • Mackenzie Payne- Year 5 Boys Cross Country Champion (Winner of Lowestoft and Beccles Schools’ Cross Country Championships) 2017/2018

 

  • North Suffolk Schools ALT Basketball Champions 2017/2018 (A League winners) (Year 5/6)
  • North Suffolk Schools ALT Basketball Champions 2017/2018 (B League winners) (Year 5/6)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football Champions 2017/2018 (Year 4 A Team)

 

  • Jude Benson Smith- Year 6 Boys Triple Jump Champion (Winner of Lowestoft and Beccles Schools’ Indoor Athletics Championships) 2017/2018

 

  • Lowestoft and Beccles Schools’ Indoor Athletics Championships-Year 6 Boys Relay Champions 2017/2018

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey Champions 2017/2018 (B League winners) (Year 5)

 

  • North Suffolk Schools ALT Football Girls Champions 2017/2018 (Year 5)

 

  • North Suffolk Schools ALT Football Girls Champions 2017/2018 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cricket Champions 2017/2018 (Year 3/4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Football Champions 2017/2018 (A League Winners) (Year 6)

 

  • North Suffolk Schools ALT Football Champions 2017/2018 (B League Winners) (Year 6)

 

  • South Lowestoft Schools Rounders Champions 2017/2018 (Year 5)

 

  • Lowestoft and Beccles Tchoukball Championships 2017/2018 (Year 4)

 

  • South Lowestoft Schools Athletics Champions 2017/18 (Year 4)

 

  • South Lowestoft Schools Athletics A Team Relay Champions 2017/2018 (Year 4)

 

  • South Lowestoft Schools Athletics B Team Relay Champions 2017/2018 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey Champions 2017/2018 (Joint A League Winners) (Year 5/6)

 

  • Phoenix Primary School vs Red Oak Primary School- Derby Day Boys Shield Winners 2018 (Year 6 Red Oak Boys)

 

  • Phoenix Primary School vs Red Oak Primary School- Derby Day Girls Shield Winners 2018 (Year 6 Red Oak Girls)

 

  • North Suffolk Schools Cross Country Champions 2018 (Key Stage 2)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2017/2018 (Year 3)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2017/2018 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2017/2018 (Year 6)

 

  • Mackenzie Payne- Year 6 Boys Cross Country Champion (Winner of North Suffolk/Lowestoft and Beccles Schools’ Cross Country Championships) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT A League Cup Football Champions (KS1 A Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT B League Cup Football Champions (KS1 B Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools Lowestoft and Beccles Cross Country Champions 2018/2019 (Under 9 Girls)

 

  • St Felix Cup Champions (Under 9s boys football team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools’ Football Cup winners (Year 6 Girls Football Team) 2018/2019

 

  • South Lowestoft Schools’ Hockey Champions (Year 4) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT B League Cup Football Champions (Year 4 B Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools Indoor Athletics Champions (Year 6) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools Indoor Athletics Chest Throw Champion: Louisa Bray  (Year 6) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools Indoor Athletics Girls Relay Team Champions (Year 6) 2018/2019

 

  • South Lowestoft Schools’ Basketball Champions (Year 5/6) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT B League Cup Hockey Champions (Year 5 B Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT B League Matball Champions (Key Stage 1 B Team) 2018/2019

 

  • Suffolk County Indoor Athletics Girls Javelin Team Champions (Year 6) 2018/2019

 

  • Suffolk County Indoor Athletics Girls Chest Push Team Champions (Year 6) 2018/2019

 

  • North Suffolk Area Basketball Champions (Year 6) 2018/2019

 

  • Suffolk FA County Futsal (Indoor 5 a side football) Champions (Year 5/6 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT A League Football Champions (Year 5 A Team) 2018/2019

 

  • South Lowestoft Schools’ Skittle Ball Champions (Year 3) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 5 Girls Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 6 Girls Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Area Schools Gymnastics Champions (Year 3/4 Team) 2018/2019

 

  • Regional Panathlon Finals for Boccia- First placed Primary School (Key Stage 2 Panathlon Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey A League Champions (Year 6 A Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Hockey B League Champions (Year 6 B Team) 2018/2019

 

  • The Oliver Hall Memorial Trophy – Joint winners with Pakefield Primary School 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 3 Girls Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 4 Girls Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football A League Champions (Year 6 Boys A Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Girls Netball A League Champions (Year 5/6 Girls A Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools ALT Girls Netball B League Champions (Year 5/6 Girls B Team) 2018/2019

 

  • Suffolk County Gymnastics Finals- 1st Place team in Body Management category  (Year 3/4 Gymnastics Team) 2018/2019

 

  • North Suffolk Schools’ ALT Panathlon Challenge Champions 2018/2019 (Key Stage 2 Team)

 

  • North Suffolk Schools Quad Kids Athletics Champions 2018/2019 (Year 5/6 Team)

 

  • Phoenix Primary School vs Red Oak Primary School- Derby Day Boys Shield Winners 2019 (Year 6 Red Oak Boys)

 

  • Phoenix Primary School vs Red Oak Primary School- Derby Day Girls Shield Winners 2019 (Year 6 Red Oak Girls)

 

  • South Lowestoft Schools Athletics Champions 2018/19 (Year 4)

 

  • South Lowestoft Schools Tug of War Champions 2018/19 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2018/2019 (Year 3)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2018/2019 (Year 4)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2018/2019 (Year 5)

 

  • North Suffolk Schools ALT Running Champions 2018/2019 (Year 6)

 

  • South Lowestoft Schools Rounders Champions 2018/2019 (Year 5)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cricket Champions 2018/2019 (Year 3/4 Team)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cricket Champions 2018/2019 (Year 5/6 Team)

 

  • North Suffolk Primary Activity/PE School of the Year Award Winners 2018/2019

 

  • North Suffolk School Games Value Award Winners 2019/2020 –Award for being the school that demonstrated the best sportsmanship throughout the year.

 

  • North Suffolk Schools Lowestoft and Beccles Cross Country Champions 2019/2020 (Under 9 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football A League Champions (Year 3 Boys A Team) 2019/2020

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Football B League Champions (Key Stage 1 B Team) 2019/2020

 

  • North Suffolk Schools Football Champions 2019/2020 (Year 5/6 Girls Team)

 

 

  • North Suffolk Schools Football Champions 2019/2020 (Year 5/6 Boys Team)

 

  • Lowestoft Schools’ Matball Champions 2019/2020 (Year 3 A Team)

 

  • North Suffolk Schools ALT Panathlon Challenge Winners 2019/2020 (Key Stage 2 A Team)

 

  • Suffolk Sports Awards: Suffolk PE and Sports Primary School of the Year Award Winners 2019 (1st Place)

 

  • North Suffolk Schools ALT Basketball League Champions 2019/2020 (Year 5/6 Boys)

 

  • North Suffolk Schools ALT Basketball Girls League Champions 2019/2020 (Year 5/6 Girls)

 

  • North Suffolk Schools ALT UniHoc Hockey A League Champions 2019/2020 (Year 3/4 A Team)

 

  • North Suffolk Schools’ ALT UniHoc Hockey B League Champions 2019/2020 (Year 3/4 B Team)

 

  • North Suffolk Schools’ Indoor Athletics Championships Afternoon Session Winners 2019/2020 (Year 5/6)

 

  • North Suffolk Schools’ ALT Panathlon Challenge Champions 2019/2020 (Key Stage 1 Team)

 

  • South Lowestoft Schools’ Basketball Champions 2019/2020 (Year 6 Team)

 

  • North Suffolk Area Basketball Champions 2019/2020 (Year 6 Mixed Team)

 

  • South Lowestoft Skittleball Champions 2019/2020 (Year 3)

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 5 Girls Team) 2019/2020

 

  • North Suffolk Schools ALT Cup Girls Football Champions (Year 6 Girls Team) 2019/2020

 

  • North Suffolk Area Schools Virtual Sports Day Champions 2019/2020

 

  • Suffolk County Virtual Sports Champions 2019/2020

 

  • Suffolk County Virtual Cricket Champions 2019/2020

 

  • Suffolk County Virtual Football Champions 2019/2020

 

  • Suffolk County Virtual Netball Champions 2019/2020

 

  • Suffolk County Virtual Athletics Champions 2019/2020

 

RED OAK HAVE WON A TOTAL OF 119 TEAM CHAMPIONSHIPS AT PRESENT AND FOUR INDIVIDUAL STUDENT 1ST PLACED HONOURS FOR ATHLETICS.

 

Red Oak

‘Believe To Achieve’

 

 

 

X
Hit enter to search